Väikeste puitmajade nõudlus kasvab
30. november 2020

Hoolimata kogu Eesti tööstust räsinud pandeemiast on puitmajade tootjad tuleviku suhtes lootusrikkad, sest nõudlus tehases valmivate väiksemate elumajade ja suvilate järele kasvab.

Puitmajaliidu tegevjuhi Lauri Kivili hinnangul on turusituatsioon nüüd, uue viirusepuhangu ajal märgatavalt parem kui kevadel. „Maja­tehaste peamistel partneritel ehk arendajatel on tekkinud arusaam turu vajadustest ja klientide võimekusest. Kui kevadel peatusid lepingute läbirääkimised päeva pealt, siis suvel ja sügisel on suur osa projektidest taas töösse võetud,” märkis ta. Lisades, et ühiskond on olukorraga suures osas harjunud.

„Teadmatus ja hirm on asendunud uue elukorralduse aktsepteerimisega. Kindlasti avaldavad positiivset mõju koroonavaktsiini edukad katsetused. See on lisanud ühiskonnale kindlustunnet: nii arendajale, kliendile kui ka üldises mõttes tööandjale, mis on hoonete ehitamise sektori jaoks võtmetähtsusega,” selgitas Kivil.

Positiivsena märgib Eesti puitmajade tootjaid koondava liidu juht, et eraklientide ostuotsused on varasemaga võrreldes läbimõeldumad – ollakse teadlikumad oma finantsvõimekusest ja realistlikumad soovidega. Oluliselt on kasvanud väiksemate hoonete – maakodude ja suvilate ehitamine.

Aastat kokku võttes märkis Kivil, et see on olnud väga närvesööv. Võrdluses eelmise aasta üheksa esimese kuuga on sektoril tulnud eksporditurgudelt vastu võtta 18protsendine käibe vähenemine, kuid uute elamute vajadus sihtturgudel annab lootust, et mõõnaperioodi möödudes käivitub hoonete ehitus varasemast veelgi suuremas mahus.

Nordic Houses KT OÜ Norras enim müüdud vabaajamaja Buen Storodde. Foto: Nordic Houses KT OÜ
Vabaajamajad Norras ja elumajad Eestis

Algusest peale ehk üle 18 aasta on Norra olnud osaühingule Nordic Houses KT koduturg. Umbes 25 000 uut ühikut ehitatakse seal aastas eramuid, vabaajamaju aga stabiilselt 5000 ringis. Tänavu jäi ära valdkonda tutvustav mess ja see andis väikese tagasilöögi. Ka edasimüüjate tegevus oli liikumispiirangute tõttu häiritud. Kui varem tarniti Norrasse sada vabaajamaja aastas, siis tänavu kümne võrra vähem ja see kajastub muidugi firma majandustulemustes ehk oodatud kasvu ei tulnud. Viimased kaks-kolm kuud on turg siiski kohanenud ja müügipäringute arv taas tõusuteel.

Nagu maailmas tervikuna on ka huvi vabaajamajade vastu Norras viimasel ajal kasvanud, sest reisimine on arusaadavatel põhjustel vähenenud.

Muide, ka Eestis on huvi uusarendustele plaanitavate puitmajade vastu tõusnud. Lahemaa rahvuspargi kõrval hakati kümne aasta eest välja arendama elamuehitusprojekti 13 kinnistuga. Esimesel kahel aastal müüdi vaid kaks kinnistut. Tükk aega ei toimunud midagi, aga tänavu kevadest on omaniku leidnud juba kümme kinnistut. See tulemus ületas kõik ootused. Sauli sõnul olid ostjaiks põhiliselt Tallinna elanikud – umbes pooled soovisid sinna endale kodu ehitada, ülejäänud suvila.

Allikas ja täismahus artikkel: Postimees, Sirje Niitra, 26. november 2020

Otsid kodu?