Uued ideed puiduhäkatonilt: süsinikukaubandus, tõhusam majaehitus, vähem raisatud paberit
24. oktoober 2019

Tänavuse Garage48 puiduhäkatoni Future of Wood võitis idee, mis võimaldab ettevõtetel oma CO2-heidet siduda läbi kohalike metsaomanike. Üritusel osales ka Eesti Puitmajaliidu tiim virtuaaltehase ideega.
Sealjuures pälvis esimest korda võidu digilahendus – varasemal kahel aastal on puiduhäkatonil otsitud uusi lahendusi puidu kasutamisele. “Sel aastal tahtsime, et ei mõeldaks üksnes puidust toodete peale, vaid soovisime rääkida metsast laiemalt – mis seal peale puidu veel on ning kuidas seda parimal moel ära kasutada,” selgitas tänavuse häkatoni fookust ürituse peamentor, Startup Estonia juht ja Garage48 mentor Maarika Truu. “Mets kui ökosüsteem ja väärtus kombineerituna füüsilise ja tehnoloogilise maailmaga.”

Võitjaks kuulutati Local CO2, Local Offseti loodav platvorm, mis viib kokku erametsaomanikud ja vastutustundlikud ettevõtted, et võimaldada ettevõtetel oma CO2-emissioone neutraliseerida Eestis kohapeal. Teisisõnu saaks ettevõtted metsaomanikelt, kes oma metsas lageraie tegemata jätavad, osta süsinikukvoote, et enda tekitatavaid emissioone seeläbi neutraliseerida. See motiveeriks metsaomanikke vähem metsi lageraiega majandama, annaks neile regulaarse sissetuleku ning võimaldaks tööstustel saada süsinikuneutraalsemaks.
Future of Wood häkatoni võidumeeskond Local CO2, Local offset. Foto: Maido Parv
Juba töös

Puidust tooted ei jäänud häkatonil siiski päris tagaplaanile. Näiteks Honest Edge testis häkatonil eri materjale ja nende koosmõju puiduga, esitledes stiilset lauda, ning seda nii, et kasutatav materjal ei jää lõpptootes varjatuks. “Alati ei pea kasutama tootes kõige paremat puitu, sisse võid panna ka näiteks plasti, aga näita seda ausalt välja,” viitas Truu ja lisas, et ettevõte juba toimetab start-up’ina.

Tõhusam ehitus

Väga tõenäoliselt ei jää n-ö sahtlisse ka Eesti Puitmajaliidu eestvedamisel moodustatud meeskonna Virtual Factory loodud digilahendus, mis koondab siinsete majatehaste ressursid ühe virtuaalse tehase alla. See võimaldaks näiteks üheskoos täita suuri ehitustellimusi. See idee pälvis puiduhäkatonil teise koha ning sai ühtlasi ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi eriauhinna.
Puitmajaliidu idee Virtual Factory sai häkatonil teise koha ja MKMi eripreemia. Foto: Maido Parv
Majaehituses uute lahenduste väljatöötamisele keskendusid häkatonil Nomad Architectsi ja Klicki meeskonnad. Esimene neist on Läti arhitektide tiim, kes töötas välja lahendust, kuidas tehasemaja vajadustele vastavalt ümber kohandada. Eesti suurima moodulmajade tootja osaühingu Harmet esindaja ideest alguse saanud Klicki meeskond aga disainis süsteemi, kuidas väiksema töötajaskonnaga panna ehitusplatsil kokku tehases toodetavaid moodulmaju.

Kokku osales 4. kuni 6. oktoobrini toimunud häkatonil 13 võistkonda, kuhu kuulus kokku 90 inimest 14 riigist.

Allikas/loe pikemalt: Maaleht 24.10.2019, autor Kristiina Viiron

Otsid kodu?