Terrassipõrandal maabuvad nii laud kui ka kärgplaat
25. juuli 2010


Liivi Tamm, Äripäev

Terrassi katmiseks sobivad lisaks klassikalisele männipuust terrassilauale ka näiteks termotöödeldud puit või kärgplaadid.

Enamlevinud terrassikatteks on kahtlemata puit. "Puidust terrassipõrandat tuleks igal kevadel hooldada," paneb südamele Lincona põrandakeskuse projektimüügi osakonna juhataja Ando Anderson. "Ükskõik, kas tegu on rohelist või pruuni karva süvaimmutusega, aga terrassilaudu tuleks hooldusõliga värskendada. Ühelt poolt annab see põrandale kena väljanägemise, teisalt tugevdab puitu."

Et terrassilauad valmistatakse valdavalt okaspuust, mis on lehtpuust sisuliselt poole pehmem, on immutamine seda olulisem. "Terrassi värskendamiseks saab õli osta ka eelnevalt toonituna," soovitab Anderson. "Eks see ole nädalavahetuse tegevus, kui hästi teha. Enne õlitamist tuleks lauad spetsiaalse vahendiga puhtaks pesta, seejärel pind ühtlaselt õliga katta. Õliloike ei tohi jätta, sest need kohad hakkaksid mustust ligi tõmbama, eriti ilmekalt on see näha, kui terrassi kõrval kasvab näiteks männi- või tammepuu," õpetab ta.

Kliendid eelistavad laiemat

Ka Puumarketi turundusjuhi Kristiana Tarkini kinnitusel on terrassilauad nõutud kaup. "Tooksin aga esile trendi, et kui veel paar aastat tagasi eelistati kitsamaid laudu (28 × 95 mm), siis nüüd on üha populaarsemad laiemad lauad, näiteks 28 × 120 mm," märgib ta.

Laiemate laudade hind on kitsamatest veidi kõrgem, umbes 20 krooni jooksev meeter. Kitsama laua saab praegu osta alla 16kroonise meetrihinnaga.

"Ka sisekujunduses soosib trend laiemaid põrandalaudu, ilmselt on see põhimõte terrassile üle kolinud," nendib Tarkin.

Lisaks klassikalistele terrassilaudadele müüb Lincona ka termiliselt töödeldud lehtpuust laudu. "Pakume näiteks termosaart. See on kõva, vastupidav ja liikumine niiskuse kõikudes on viidud miinimumini, laud näeb välja justkui Aafrika puit," räägib Tarkin.

Termopuidust põrandat pakutakse nii kitsa kui ka laia rihveldusega.

Nõudlikule kliendile, kes samas hooldusõlitamisega jännata ei soovi, on saadaval ka vaikudega segatud pressitud puidust laudu. Niisugused plangud on libisemis-ning ilmastikukindlad. "Tavaliselt ongi nende ostjaks jõukam klient, kellel on enne olnud sügavimmutatud männist lauad, aga kes nende hooldusega tegeleda ei soovi," nendib Anderson.

Lisaks eelnimetatud võimalustele sobib rõdu või terrassi katta ka kärgplaadiga. Neid pannakse üsna sageli ka katustele, mida koosviibimiste kohana kasutatakse. "Üsna mugav ja kontsakindel variant, käia saab alati kuiva jalaga, kiired kokku panna ka," sõnab mees.

Puidu asemel kunstmuru

Standardvalikus pakutakse viit värvitooni, seejuures saab 30×30 ruutsentimeetri suurusest pakist saab kokku panna ruutmeetri jagu põrandakatet. Kerge teisaldatavuse tõttu kasutatakse kärgplaate mujalgi kui rõdudel, näiteks katusaedadel. "Seda pannakse nii garaažidesse kui ka tenniseväljakutele," selgitab Anderson. "Üha popimad on nad ka suvekohvikute põrandakattena, sest aitavad piiritleda toolide ala keset kivist pinda. Nad on kergelt teisaldatavad ja lõigata saab neid tavalise tikksae või noaga."

Terrassipõranda saab katta ka ilmastikukindlast nõelvildist vaibaga või kunstmuruga. Katte all on nupukesed, mis aitavad õhul ligi pääseda, et kate pärast vihma kuivaks.

Võrreldes eelmise kvartaliga ümarmetsamaterjali hinnatõus küll pisut aeglustus, kuid jätkus selgelt.

Palkide hinnad kerkisid eelmise kvartaliga võrreldes keskmiselt küll ainult ühe protsendi võrra, kuid aastataguse ajaga on hind tõusnud kuni kolmandiku võrra. RMK palgid kallinesid viimases kvartalis 10% ja peenpalk aastataguse ajaga võrreldes isegi üle 80%.

Kase vineeripaku hind püsis eelmise kvartaliga võrreldes samal tasemel. Samas sõltub siin hind erakordselt palju paku kvaliteedist ning võib tippkvaliteedi puhul tõusta kõrgemale kui poolteist tuhat krooni. Sellest väga kvaliteeditundlikust sortimendist parima hinna saamine eeldab suuremat mastaabiefekti ja professionaalsemat ülestöötamist ning turustamist, kui keskmine erametsaomanik suudab praegu pakkuda.

Viimase kvartali põhitegijaks võib pidada paberipuitu. Kui kvartal tagasi sai kirjutatud, et paberipuidu hinnad on tõusnud aastataguse ajaga võrreldes mitukümmend protsenti ja võib prognoosida hinnatõusu jätkumist, siis nii on ka läinud. Kase paberipuidu hind kerkis veel viimase kvartaliga võrreldes 7% ja ulatub kõrgemale kui 650 kr. Okaspuu paberipuidu hind kerkis kvartaliga veel enam kui 10% ja küünib nüüd ligi 600 kroonini.

Ehituspuidu hindade tõusu prognoosivad mitmed meie jaekaubanduses tegelejad. Puukeskuse tegevdirektori Atso Matsalu sõnul saab puidu kantmeeter sel aastal ilmselt veel paar-kolmsada krooni otsa. Eestis pole ehitus veel ärganud, kuid juba on puidu hind tõusmas, sest see sõltub välisturust. "Võib olla, et sel aastal kallineb kuupmeeter kusagil 10-20 eurot (156-312 krooni)," sõnas Matsalu. Sama palju on ehituspuit sel aastal juba kallinenud.

Helia Puit ASi juhatuse liikme Enn Luha arvates on ehituspuidu hinnad tänavu kõikuvad ja võivad kuni 20% veel tõusta.

"Kuna ehitusturg pole varasemal tasemel taastunud, siis otsitakse hinnalt soodsamaid ja madalama kvaliteediga tooteid ja ka ostetavad kogused on väiksemaks jäänud. Pigem ostetakse tihedamalt ja võimalikult täpselt vastavalt vajadusele," rääkis Puumarketi juhatuse esimees Marti Rehemaa.

Allikas: Äripäev, 21.07.2010

Otsid kodu?