Küsitlus: kuidas läheb puitmajatootjatel?
01. september 2020

Puitmajatootjate müügitegevus koroonakriisi algul peatus ja uusi lepinguid ei sõlmitud. Kuidas on seis sügise eel?
Koroonakriisi ajal muutsid tootjate jaoks olukorra keerulisemaks piirangud Rootsi suhtes, mille tulemusel oli olemasolevate lepingute täitmine muutunud kahjumlikuks. Peale selle mõjutasid sektorit seatud liikumispiirangud, mis muutis võimatuks hoonete püstitamise.

Timbeco tegevjuht Siim Leisalu kirjutas varakevadel Puitmajaliidu pöördumises valitsusele, et liikumispiirangud piiridel ja olukord majanduses on seadnud raskesse olukorda poole miljardi eurose aastakäibega puitmajade tootmise sektori.

Liidu liikmed olid siis hirmul, et olukorra jätkumisel võib septembriks iga kolmas sektori ettevõte olla lõpetanud oma tegevuse.

Tollases pöördumises seisis lisaks, et riik saab ergutada majandustegevust kolme tuhande töötajaga sektoris, kui algatatakse suuremahuliste puithoonete – keskvalitsuse hooned, riigigümnaasiumid, lasteaiad, hooldekodud – ehitamise projekte ja hoonete rajamisel võetakse kasutusele nõue kasutada vähemalt 50 protsendi ulatuses materjalina puitu.
Puitmajade tootmine Timbeco tehases. Foto: Liis Treimann

Pole kuulda olnud, et seis oleks väga jama

MARTIN TALTS, Eesti Puitmajaliidu juhatuse aseesimees ja KMT Prefab OÜ juhatuse liige
Enda ettevõtte näitel saan öelda, et läheb rahuldavalt. Selline väga lühike periood oli, kus tööga koormatus oli vilets, aga septembris on koormatus juba täiesti normaalne.

Pilt on parem, pärast viirusekriisi on tulnud mitu arvestatavat tellimust. Olen mõõdukalt optimistlik ettepoole vaadates. Selline on meie ettevõtte seis. Aga ei ole kuulda olnud, et turul oleks keegi silmitsi eksistentsiaalsete probleemidega ja seis oleks väga jama. Säilib võimalus, et puitmajatootjad ei saa pihta ja kui, siis pigem lühiajaliselt ja mitte väga tugevalt, kui üldse.

Paljut on tulnud tegelikult ümber korraldada, kui elu seisma pandi, oli meil tööjärg pikalt ees, töötasime kogu meditsiinikriisi aja. Edasi on nüüd küsimus selles, kas ja kui palju saadakse tellimusi kriisi järgselt ja kui palju ehitajad ja arendajad objekte edasi lükkavad või tühistavad. Samas, meil pole tellimusi palju tühistatud ja need objektid, mis on ära kukkunud, on õnnestunud uute tellimustega kompenseerida.

Puitmajatootja edukus tänavu sõltub sellest, kuidas ärimudel ja portfell loodud on, kas ehitatakse eraisikutele või äriklientidele, ja mis tüüpi hooneid. Koolimajade, lasteaedade ja hooldekodude ehitust seisma ei panda. Aga hotelli- ja kortermajade ehitamisel on suurem võimalus, et neid praegu ei tehta, vaid lükatakse edasi.

Ebakindlust on palju. Me ei näe mõnda nädalatki ette, teadmatust on õhus kõvasti. Samas hinnaküsimisi on üksjagu palju, turu aktiivsus pole väga paha. Rootsi, Norra ja Taani on ka aktiivsed ning pole näha hangumist seoses viirusega, vaid turud toimivad.

Rabelemist on olnud palju

HENRI BEKMANN, Greencube OÜ omanik ja juht
Meil on olnud läbi aegade üks töiseimaid suvesid, pikaajalised kokkulepped on pidanud ja rabelemist on olnud sel suvel väga palju, osad tellimused on jäänud ka talve ja kevadesse.

Hoobelda ei tohi, tööd tuleb teha. Aga loodame, et kriis suurt mõju ei avalda.

Meie oleme väikemaja tootjad – need majad sobivad just inimestele, kes vajavad pelgupaika, kuhu minna, kui on selline kriis, nagu on. Ka hinna ja kvaliteedi suhe on meil mõistlik – hooneid saab soetada varudest, see on taskukohane võimalus luua maakodu, kuhu perega viiruse eest pakku minna.

Tööd on küll olnud nii suvel, kevadel kui isegi sügisel, aga samas, ega meelakkumist pole, kliente ei tule ustest-akendest sisse, sellist lusti ega pidu pole olnud, ega saagi olema.

Samas oleme töötajaid juurde võtnud ja alltöövõtjaid juurde otsinud, et kõik kliendid saaksid teenindatud. Kuigi meil on kriisis hästi läinud, siis lugesin Äripäevast Nordeconi juhi mõtteid, et praegu on vara pärga kaela riputada, see pull võib läbi saada alles aasta-kahe pärast. Teeme tööd ja loodame, et kõik läheb hästi.

Oleme optimistlikud

RAGNAR VÄLJAK, 7ELEMENT OÜ tegevjuht
Meil olid kriisi puhkedes Rootsi tellimused olemas, nii et siiani pole olnud midagi väga hullu. Tootmine töötab ja kaheks kuuks on veel tööd ees.

Edasi aga ei tea, Rootsis on projekte ootele pandud. Arvasin juba märtsis, et aasta lõpp läheb raskeks. Ootele on pandud just suuremad projektid, aga ainult eramajadega tehast töös ei hoia. Lootust siiski on, et uusi töid tuleb. Oleme optimistlikud ja teeme tööd.

Ekspordis suurt murepilve ei ole

MIHKEL URMET, arhitektuuribüroo TEMPT OÜ tegevjuht

Näeme oma töölõigus ehk puitmaju projekteeriva arhitektuuribüroona, et Eesti arendused on suures hirmus seisma pandud, kohati ka need arendused, mis olid juba projekteerimises.

Soomes ja Norras töötatakse nendega edasi, kui tulevad takistused ette, siis tegeletakse nendega jooksvalt ja lahendatakse vastavalt olukorrale. Ekspordis suurt murepilve näha ei ole. Näeme seda hästi, sest meie portfellis on umbes pooled tööd Eestis ja pooled projektid ekspordiks.

Samas, koroona mõjutab ka Eesti tellijaid, oleme viimasel ajal projekteerimas mitmeid eramaju. Tellimusi on tavapärasest rohkem, sest karantiin on inimesi oma hoovi, suvilat ja eramaja hindama pannud. Nelja seina vahel sai omaette olemise väärtus väga selgeks.

Ka ise sain kodutööd ja -õpet ühildada. See muudab ka eramuturgu ja üha rohkem planeeritakse eramutesse töötubasid.

Müük on juba suurem

JANNO RIIDAK, Arca Nova Element OÜ tegevjuht

See kriis meist päris puutumata pole mööda läinud, pidime kolmandiku võrra kollektiivi vähendama ehk 12 inimesel 34st lasime minna. Tellimused lükati pigem edasi ja arenduse töö meil viibis, nii et meil andis koroona oma löögi.

Kriisis on pihta saanud pigem suuremad projektid, eks kriis mõjutabki arendajaid ja suurtellijaid rohkem. Väikese aiamaja saab ikka püsti panna. Täpselt ei tea, mis sügisel saab, aga loodame, et läheb paremini. Müük aasta teises pooles on juba suurem, kui oli esimeses pooles.

Taastumine oli üllatavalt kiire

RAGNER LÕBU, Hobbiton Eesti OÜ müügijuht ja juhatuse liige

Nüüd on olukord paremaks läinud. Meil on mitu kuud tööd ees, kaks-kolm kuud tagasi seda veel polnud.

Pigem on olukord soosinud neid, kes maale ja metsa teevad midagi, ja vähem neid, kes linna teevad. Seda siis mitte ainult Eestis, vaid ka Skandinaavias.

Olukord taastus meie jaoks üllatavalt kiiresti. Edaspidine ebakindlus ja ebaselgus on aga samas päris suur. Kõik võib ühest väikesest uudisest muutuda. On ebaselge aeg.

Töö toimub

TÕNIS VOLTPinska OÜ müügiekspert

Läheb hästi, ei saa midagi muud eriti öelda. Eks teatud segmendid on natukene vähenenud ja mõnel juhul on lepinguid veidi vähem.

Samas on mängu tulnud erasektor, mille mõju on rohkem tunda, kuna suuremate klientide objektid on jäänud vähemusse. Hästi läheb ka höövel- ja saematerjalil. Tervikuna tööd on ja töö toimub täies mahus.

Allikas: Metsamajandusuudised, Mariliis Pinn 24.08.2020

Otsid kodu?