Krediidiinfo: võlglaste arv taandub - aeg on küps julgemaks müügitööks
26. jaanuar 2011

Krediidiinfo teatel selgub Eesti ettevõtete maksekäitumise 2010. aasta teise poole statistikast, et jõudsalt väheneb nii võlgu olevate tegutsevate ettevõtete arv kui ka võlasummad.

Esmalt tasutakse maksuvõlad ja seejärel võlad tarnijate ees. Tarnijatele võlgu olevate ettevõtete arv jäi praktiliselt samaks, kasvades aastaga vaid 2%, samal ajal riigile võlgu olevate ettevõtete arv vähenes 15%. Aasta tagasi olid mõlemad näitajad hoogsalt kasvuteel – vastavalt 65% ja 30%.

Esmakordselt üle mitme aasta on sektoreid, kus olukord läheb paremaks. Maksehäirete tubli vähenemine on toimunud põllumajanduses - 12 protsenti, veonduses ja laonduses -10 protsenti ja tööstussektoris - 2 protsenti.

Samas on kriis tugeva jälje jätnud finants- ja kindlustusettevõtetele, kus on raskustes ettevõtete arv aastaga kasvanud 42 protsenti. Paari aasta eest kasvas jõudsalt erinevate laenuandjate arv alates kiirlaenudest kuni liisijateni. Need, kes oma nišši leidsid, jäid ellu, teised mitte.

Nõrga krediidihinnanguga ettevõtete osakaal on küll aasta jooksul vähenenud, kuid siiski vajab ligi veerand aktiivselt tegutsevatest Eesti ettevõtetest kõrgendatud tähelepanu neile krediidiga müümisel.

Kreeditori jaoks tähendab see, et tema müügiportfellis võib olla 24% riskantseid kliente, kellele ei tohi krediidiga müüa või tuleb kasutada lisatagatisi. Teatud sektorites (majutus-toitlustus, veondus-laondus ja ehitus) ulatub selliste ettevõtete osakaal üle 30 protsendi.

Hea krediidihinnanguga tegutsevate ettevõtete osakaal on suurim energia-, tehnika- ja side sektoris, kus riskantseteks peetakse alla viiendiku ettevõtetest. Eksportijate seas on riskantseid ettevõtteid vähem kui koduturul tegutsevate ettevõtete hulgas.

Täismahus statistikaga saab tutvuda Krediidiinfo kodulehel

Lisainfo:

Anneli Rahula
kliendihaldur
Krediidiinfo AS
anneli@krediidiinfo.ee

tel: 665 9607

Otsid kodu?