Kas Eesti eksportijad peaksid maailma katastroofidel silma peal hoidma?
19. august 2011

Eesti puitmajaklastri juhi Elari Kivisoo sõnutsi ei soovi klaster katastroofidest, nagu näiteks Jaapani maavärin sellel kevadel, kasu lõigata ning taolistel sündmustel eraldi silma peal ei hoita. Kui midagi sellist aga juhtub, siis on ettevõtjad loomulikult huvitatud ülesehitustöödel osalemisest.

„Oleme valmis ka Jaapanisse minema ühiste pakkumistega, aga seoses maavärinaga on sealt poolt tulnud ainult üks hange väikeste majakeste hankimiseks. Nende puhul ei ole Eesti tootjal võimalik hiinlastega konkureerida,“ kommenteeris Kivisoo.

Tema sõnul peab silmas pidama, et ülesehitustööd väga kiiresti ei käi, näiteks täna katastroofipiirkonnas vaba ehituspinda ei ole, palju leidub ehitusprahti ja pind on soostunud. Ettevõtted, kes Jaapanis tegutsevad, ei ole öelnud, et sealt suurt nõudluse kasvu oleks olnud ning alles  poole aasata pärast võiks seal piirkonnas midagi toimuma hakata.

Sellenädalases turunduskommentaaris kirjutab Marketingi Instituudi juht Anu-Mall Naarits Jaapani pakkumisest Rootsi palkmajaehitajatele, millest vähemalt riigi üks riigi läänidest liiga suurte mahtude tõttu loobus.

Kivisoo kinnitusel uurisid ka Eesti tootjad väidetavat 350 000 maja tellimust hoolikalt. "Meie teada on tehtud seal ainult üks hange ja see oli ainult ajutiste majakeste leidmiseks. Seal olid väga kiired tarneajad, mis on meile ainult transpordi aeg, sestap ei olnud meie jaoks tegemist tõsise hankega," nentis ta.

Ainuüksi Hiinast osales hankel juba 80 ettevõtet ning Eesti firmadel oleks olnud väga keeruline seal konkureerida, ennekõike just  soovitud majatüüpide tõttu.

Hetkel on Jaapan Eesti puitmajatootjate ekspordi sihtriikide seas 1,2 protsendiga 10. kohal

Allikas: E24

Otsid kodu?