Ekspordirevolutsioon alustab uut värbamislainet
10. jaanuar 2012

Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ja Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) juhatuse liige Maria Alajõe kuulutasid täna avatuks edukaks osutunud koolitusprogrammi Ekspordirevolutsioon teise hooaja, mille käigus värvatakse 25 keskmise suurusega ettevõtet, kes soovivad tõsta oma ekspordikäivet, ja 25 ekspordi müügijuhi tööd teha soovivat noort, kel on välismaal elamise või töötamise kogemus.

Minister Juhan Partsi sõnul on aasta eest pilootprojektina alustanud Ekspordirevolutsioon tõestanud end eduka programmina ja seetõttu tuleb ettevõtmist korrata. „Eksport on Eesti majanduse vedur - viimased kaks aastat kujunesid ekspordile rekordilisteks, kuid kasvuruumi on veelgi," ütles Parts. „Meie ettevõtete toodang on rahvusvaheliselt konkurentsivõimeline, tootmine paindlik, ent pudelikaelaks on enamasti oskus oma kaupa välisturgudele müüa," sõnas minister.

Seda, et Ekspordirevolutsioon 2 sündis tänu esimese aasta edulugudele, kinnitas ka EASi juhatuse liige Maria Alajõe. „Juba aasta eest Ekspordirevolutsiooni programmiga algust tehes uskusime, et sellest võib kujuneda oluline tõukejõud meie eksportivatele ettevõtetele," rääkis ta. „Tegelikkuses osutus aga programm veelgi menukamaks nii ettevõtete endi kui ka töö leidnud andekate noorte jaoks. Sisuliselt kõik aastases programmis osalenud ettevõtted on hinnanud programmi kasu väga kõrgelt, eriti ekspordi planeerimise, iseseisvate turu-uuringute läbiviimse, kasulike kontaktide jms osas."

Ekspordirevolutsiooni programmi läbi viiva Marketingi Instituudi juhi Anu-Mall Naaritsa sõnul on programmi osalema oodatud kõik noored, kel suus mitmed võõrkeeled, huvi müügitöö vastu välisriikides ning olemas ka varasem välismaal elamise-töötamise kogemus. „Esimese aasta kogemustele tuginedes võin kinnitada, et nagu äris ikka, saadab ka meie programmis edu eelkõige neid ettevõtteid, kes on teistest kiiremad ja julgevad riskida täiesti uut ja kogemusteta inimest spetsialistiks värvates," selgitas Naarits.

Ekspordirevolutsioon 2 raames alustatakse tänasest kahte paralleelset värbamistegevust: samaaegselt otsitakse nii 25 ettevõtet, kes soovivad programmi raames alustada oma ekspordi kasvatamisega kui ka 25 potentsiaalset ekspordi müügijuhti, kes läbivad aastase koolitustsükli. Lähtuvalt eelmise aasta kogemusest loodetakse, et oma osalemissoovist annab teada ligi 80 ettevõtet ja üle 500 noore.

Ettevõtetele on osalemise piiranguks minimaalselt 20-liikmeline töötajaskond ja vähemalt 640 000-eurone ekspordimüük 2010. aastal. Samuti tuleb ettevõtetel panustada koolitusse 20% selle maksumusest ehk 2823 eurot. Ettevõtete kohustuseks jääb ka vähemalt aastase töölepingu sõlmimine värvatava noorega ning lepinguperioodil palga maksmine.

Tulevastelt ekspordi müügijuhtidelt eeldatakse kõrgharidust, lisaks inglise keele valdamisele veel ühe võõrkeele valdamist ja töö-, elamis- või õpikogemust välismaal. Nii ettevõtted kui potentsiaalsed ekspordijuhid valitakse välja märtsi lõpuks, aprilli lõpus algab aastane koolitusperiood.

EASi tellimusel Marketingi Instituudi ja ITM Worldwide'i koostöös valminud koolitusplaan näeb ekspordijuhtidele ette aasta jooksul kokku 21 õppepäeva, millest 16 viiakse läbi rahvusvaheliste õppejõudude ja praktikute käe all. Tuntumate koolitajate seas on näiteks Fons Trompenaars, professor Albert A. Angehrn INSEAD'ist ja Per V. Jester China European International Business School in Shanghai'st. Lisaks koolitusele on kõigile programmis osalevatele uutele ekspordi müügijuhtidele tagatud kogu aasta vältel tugi isiklikult mentorilt, kelleks on valitud Eesti parimad ekspordipraktikud. Lisaks saavad programmi lõpetajad rahvusvaheliselt tunnustatud ekspordijuhtimise diplomi.

2011. aastal kandideeris Ekspordirevolutsiooni programmi ligi 70 ettevõtet ja üle 500 noore. Programmi valiti 26 ettevõtet.

Lisainfo:

http://www.eas.ee/ettevotjale/eksport/ekspordirevolutsioon/ueldist

Allikas: EAS

Otsid kodu?