Eesti Puitmajaliit tähistab oma viieteistkümnendat edukat tegutsemisaastat
21. mai 2014

Viisteist aastat tagasi otsustasid 17 Eesti puitmajatootjat koonduda ühisesse erialaliitu.  Tänasel päeval koondab Puitmajaliit Eesti edumeelsemaid ettevõtteid, olles arvestatav  tugi oma liikmetele, tugev partner huvigruppidele ning riigiasutustele.

Eesti Puitmajaliit loodi algselt eesmärgiga taotleda tegutsemislube Saksamaal, kui tolle aja suurimal sihtturul hakati piirama meie tootjate tegevust. Kui Eesti sai Euroopa Liidu liikmeks kadus ajend ja vajadus seniseks tegevuseks ja aastaid oli liidu peamine roll kvalifitseeritud tööjõu ettevalmistamine läbi palkmajaehitaja kutsete omistamise. Lisaks tegeleti palkmajadele ühtsete kvaliteedinõuete väljatöötamise ning Euroopa tehnilise tunnustuse alusdokumentide tundmaõppimise ja tõlkimisega. 

2008. aastal istusid Puitmajaliidu liikmesettevõtted ühise laua taha, et arutada millised on reaalsed ühishuvid, pandi paika selged eesmärgid ja nendeni jõudmise teed.

“Ühiselt kindlate eesmärkide suunas tegutsedes oleme nähtavamad ja tugevamad,” nimetab Elari Kivisoo, Valgamaal palkmaju tootva ettevõtte AS Ritsu tegevjuht. Kivisoo, kes aastaid töötas Eesti Puitmajaklastri projektijuhina, näeb koordineeritud ühistegevuses kasu kõigile osapooltele.  Ehkki omavahel ollakse konkurendid, on sihtturgude ehitusmahud nii suured, et koostöö tegemisest tõuseb tulu. “2009. aastal seatud suurem eesmärk - olla Euroopas juhtiv puitmajade eksportöör - on tänaseks realiseerunud ja ka liidul on selles oma roll,“ ütleb Kivisoo ja lisab, et käes on aeg uued sihid paika panna.

 Kahe viimase aasta võrdluses kasvas puitmajade ekspordimaht 7,9% ehk 187,5 miljonilt eurolt 2012. aastal 202,4 miljoni euroni 2013. aastal. Absoluutnumbrite alusel tõusis Eesti aastal 2013 suurimaks puitmajade eksportijaks Euroopas.

 “Meie visioon on olla mujal maailmas tuntud ja hinnatud, seda nii tootjatena kui liiduna,” kommenteerib Sven Mats, Eesti Puitmajaliidu  juhatuse esimees. “Võib öelda, et see nii ka on. 15 aastaga on liit muutunud kui kvaliteedimärgiks, mis laieneb kõikidele liikmesettevõtetele.“

 Eesti Puitmajaliit tähistab oma 15.aastapäeva homme, 20.mail Eesti Vabaõhumuuseumis seminariga “Kust tuleb ja kuhu läheb Eesti Puitmaja.”  Samal päeval avatakse Vabaõhumuuseumis Puitmajaliidu näitus “Eesti puitmaja ­– sajanditepikkune kogemus.” Näitus jääb avatuks hooajal lõpuni. 

Otsid kodu?