Edukas puitmajatootja: vaja on tegeleda tööjõu ja tootlikkusega
05. detsember 2016

Välisturgudel tegutsedes tuleb kõigepealt vaadata omaenda „tagatuppa“ ehk rääkida tootmises kasutatavatest sisendhindadest ja küsimustest seoses tööjõuga, ütles läbi aastate 70-80 % oma toodangust eksportinud AS Ritsu tegevjuht ja Eesti Puitmajaliidu juhatuse aseesimees Elari Kivisoo. Kivisoo esineb juba teisipäeval, 6. detsembril toimuval Eesti Ehituskonverentsil.

Milles näete hetkel välisturgudel tegutsevaile Eesti tootjaile kõige suuremat väljakutset?

Välisturgudele minnes tuleb kõigepealt vaadata omaenda „tagatuppa“ ehk rääkida tootmises kasutatavatest sisendhindadest ja küsimustest seoses tööjõuga. Seda üha tiheneva konkurentsi tingimustes, millega kaasneb üha suurem hinnasurve.

Olukorras, kus kasvavad sisendhinnad, on järjest keerulisem leida häid oskustöölisi ja insenertehnilist personali ning suureneb surve tööjõukuludele, peame me leidma võimalusi, kuidas kallineva omahinna ja suureneva hinnasurve tingimustes edukad olla.

Üks võimalus on leida kohti, millega pakkuda oma klientidele suuremat lisandväärtust – kas reaalset või tajutavat tugevate referentside ja positiivse kuvandi näol, millega õnnestuks eksportturul müüa tooteid kallimalt.

Peaasjalikult on aga täna vajalik tegeleda sisemise tootlikkuse ja üldise efektiivsuse leidmise kohtadega, mis võimaldaks meil sektorina saavutada rahuldaval tasemel kasumlikkuse, mille toel oleksime edukad ka viie kuni kümne aasta pärast.

Millised siseriiklikud väljakutsed ja piirangud teie meelest praegu kõige enam eksportija ärile takistusi seavad?

Kui me täna räägime täistööhõive taseme saavutamisest Eesti tööjõuturul tervikuna, siis peamine siseriiklik väljakutse peitubki minu hinnangul piisava ja vajalike teadmiste-oskustega tööjõu olemasolus. Üha keerulisem on meil kõigil leida häid töötajaid ja just meie sektorile vajalike kompetentsidega töötajaid. Kulutame palju energiat töökohapõhisele väljaõppele ja aeg-ajalt paraku ka töökultuuri ja –harjumuse õpetamisele.

Eeltooduga on seotud ka õigete ja ajakohaste investeeringute tegemine, et olla perspektiivis maailmaturul konkurentsis – seda siis efektiivsema tootmise, suurema lisandväärtuse ja veelgi parema kvaliteedi pakkumiseks.

Stabiilne maksukeskkond on kindlasti üheks oluliseks eduka siseriikliku ettevõtluse aluseks. Et me ettevõtjatena saaksime otsuseid vastu võttes olla ka viie aasta perspektiivis enam-vähem kindlad, et meie ettevõtluskeskkonnas midagi drastiliselt ei muutu.

Loe pikemalt siit: ehitusuudised.ee 

Otsid kodu?