AS Palmako hakkab Laekveres tootma aiamaju
15. november 2010

Eesti Puitmajaliidu liige, Tartumaal, Kavastus tegutsev puiduettevõte AS Palmako laienes Laekverre, kus hakatakse valmistama monteeritavaid puittooteid: erinevaid freesprussidest tööriistakuure, aia- ja suvemaju, garaaže, paviljone ja muud sarnast.

ASi Palmako juhataja Rain Raudsepa sõnul tegevus Laekveres juba käib. “Hetkel tegeleme heakorra ja remonditöödega ning värbame personali. Tootmisega on plaanis alustada uue aasta alguses,” ütles Raudsepp. On kavandatud, et esimesel aastal töötab tehas ühes vahetuses, mis võimaldab palgata umbes 25 inimest. “Perspektiivis on aga eesmärk tehas kahes vahetuses täisvõimsusega käivitada, mis tähendaks töökohta 50-60 inimesele,” rääkis Raudsepp

Tema sõnul on ettevõte kümme aastat panustanud kliendibaasi arendamisse eksportturgudel ja selle tulemusena jõudnud olukorda, kus müügi võimalused on suuremad kui praegune tootmisvõimsus Luunja vallas Kavastu tehases.

“Otsisime aktiivselt tootmise laiendamise võimalusi. Laekvere osutus valituks, kuna seal on olemas sobilik tootmiskompleks ja inimesed, kes on niisuguseid tooteid varem valmistanud,” selgitas Rain Raudsepp.

“See, et meie vallas puiduettevõte taas tegutsema hakkab, on väga positiivne uudis. Mida kiiremini tootmine algab, seda parem,” ütles Laekvere vallavolikogu esimees Margo Klaasmägi.

Palju töökohti

Lisaks rõõmule, et kohalikud inimesed rakendust leiavad ning neil paremini hakkab minema, on uute töökohtade teke omavalitsusele ka otseselt kasulik. “Loodame, et seeläbi paraneb üksikisiku tulumaksu laekumine ja suureneb omavalitsuse tulubaas. 50 uut töökohta on Laekvere valla jaoks ikkagi väga arvestatav näitaja,” sõnas Klaasmägi.

Laekvere tehas asub endistes aktsiaseltsi Boxer Puidu Export ruumides, mille AS Palmako ära ostis.

AS Boxer Puidu Export läks pankrotti tänavu kevadel. Ettevõte tootis aiamaju ja oli Laekvere valla ja kogu piirkonna suurim tööandja: parematel aegadel töötas seal üle saja inimese. Ettevõtte tegevus hakkas allamäge minema juba aasta alguses. Jaanuaris ja veebruaris koondati ja lahkus muudel põhjustel kümneid töötajaid ning tööle hakati varasema kolme vahetuse asemel ühes vahetuses.

Toodang läheb ekspordiks

Aktsiaselts Palmako kuulub eestimaisesse metsatööstusettevõtete kontserni AS Lemeks, mille tegevusalad hõlmavad kogu puidu väärindamise protsessi: metsa kasvatamist, puidu varumist, selle esmast töötlemist saeveskis ja lõpptoodete valmistamist ning turustamist.

Palmako asub selle ahela lõpus, tootes ja eksportides lõpptarbijale suunatud aia- ja suvemaju ning liimpuittooteid. Ettevõttes töötab 175 inimest.

AS Palmako toodab aastas umbes 25 000 m³ liimpuittooteid ja üle 25 000 aiamajakese. 95% toodangust eksporditakse.

Suurimad turud on Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa ja Inglismaa.

Samasse Lemeksi metsatööstusettevõtete kontserni kuulub ka Lääne-Virumaal Ojakülas tegutsev ettevõte AS Imprest, mille põhitegevus on ümarfreesitud süvaimmutatud aiapuidu tootmine.

Allikas: Virumaa Teataja

Otsid kodu?