Ärileht: Puidutööstus hoiab Põlvamaad vee peal
06. august 2019

Põlvamaa on üks Eesti maakondi, mis toetub suuresti puitmajasektorile, kirjutab Delfi Ärileht.
„Põlvamaa püsib suurelt jaolt metsanduse ja puidu najal. Terve Kagu-Eesti tegelikult,” ütleb üle 20 aasta Räpinas ja selle lähiümbruses tegutsenud palkmajatootja Hobbiton OÜ juhatuse liige ja müügijuht Ragner Lõbu. Ta viitab äsja avaldatud Kagu-Eesti 500 parima palgamaksja edetabelile, mille eesotsas ongi puiduettevõtted.

„See annab siinsetele inimestele väga palju tööd ja on mõnes mõttes üks väheseid tööstusharusid, mis tegelikult ka hoiab elu maal,” lisab Lõbu. Kui vaadata, millised Põlvamaa ettevõtted selle aasta teises kvartalis suurima käibe tegid, on esimese kümne seas kuus ettevõtet, kes tegelevad kas metsa majandamise või puidu töötlemisega. Nende hulgas on nii Räpina Paberivabrik, Peetri Puit kui ka Keskühistu Eramets.
Hobbiton OÜ toodab Räpinas käsitöö palkmaju. Foto: Argo Ingver
---
„Eesti puitmajasektor on praegu sellises olukorras, et ta peab tegema midagi teistmoodi, kui teevad need riigid, kellega ma Skandinaavia turgude pärast konkureerime,” selgitab Hobbitoni juhatuse liige. Ta vihjab Lätile, Leedule ja Poolale. „Ainuke, millega me saame nende odavate majadega võistelda, ongi see, et teeme lihtsalt paremini ja keeruliselt – mida nemad ei suuda,” ütleb Lõbu, kes kuulub Eesti puitmajaliidu juhatusse.

See on ka suund, mille poole ettevõte on viimastel aastatel liikunud. „Meie majad on läinud tohutult keerulisemaks – ei ole enam selliseid klassikalised palkmajad, vaid enamasti on keerulised palkmajade ja sõrestikmajade hübriidid,” kirjeldab Lõbu. See annab Hobbitonile selge eelise nende ettevõtete ees, kel pole selliseid võimeid ja kogemusi.
Palkmajade tootmine Hobbitonis. Foto: Argo Ingver
---
Ühtlasi võiks Eesti riik nagu Põhjamaadki hakata ka avalikus sektoris puitmajaehitust väärtustama. „Eestis on see alles algusjärgus – et me hakkaksime ehitama näiteks raamatukogusid, haiglaid, koole ja lasteaedu puidust. Kui me ise ei suuda midagi välja mõelda, siis tasub meil edukamatest ja hoolivamatest ühiskondadest eeskuju võtta,” rõhutab Lõbu.

Artikli täisversioon: ärileht.ee 06.08.2019


Otsid kodu?